Katerim skupinam ljudi je ta program namenjen?
Program je namenjen vsem, ki so prestali krivico telesne, čustvene, spolne zlorabe ali duhovne zlorabe, pa tudi zapuščenost ali zanemarjanje. Vključuje tudi vse, ki so jih zlorabili družinski člani, sorodniki in druge osebe. Program Od bolečine k milosti se ukvarja s psihološkimi, čustvenimi in duhovnimi travmami, ki iz teh zlorab izhajajo.
Ali moram biti kristjan oziroma prakticirati katoliško vero, da se lahko vključim?
Sploh ne. Duhovne vaje so zasnovane tako, da prinašajo ozdravljenje vseh ran travme, vključno z duhovnimi ranami. Čeprav so bile sestavljene z judovsko-krščanskega zornega kota, je dobrodošel vsakdo ne glede na versko prepričanje. Nikogar nikoli ne silimo oziroma od njega ne pričakujemo, da bi spremenil svojo versko prakso ali prevzel drugačno.
Kaj pa “katoliški” del duhovnih vaj?
V programu je nekaj elementov, ki se odzivajo na potrebe katoličanov, kot sta vsakodnevna maša in razpoložljivost zakramentov. Te dejavnosti niso del duhovnih vaj v programu in je udeležba pri njih popolnoma prostovoljna.
Kako naj vam zaupam? Cerkev me je res prizadela!
Program Od bolečine k milosti vodijo laiki, duhovniki in redovnice, ki želijo služiti ranjenemu Kristusovemu telesu. Nismo aktivistična skupina, ki napada Cerkev, vendar nikakor ne opravičujemo dejstva, da kdo uporablja Cerkev, duhovništvo ali redovništvo kot krinko za zlorabo. Če vas je zlorabila oseba, ki ima v Cerkvi avtoriteto, delimo z vami vašo ogorčenost. Povabili vas bomo, da izrazite svojo jezo nad tem, kar se vam je zgodilo, ker je to pravična jeza in mi ji bomo priča. Vendar vam bomo dajali tudi oporo, ko boste na poti skozi jezo med drugim odkrivali žalovanje, ki ga jeza prekriva, tako da ne boste več njegov ujetnik. Če je bil vaš odnos do Cerkve poškodovan zaradi volka v ovčji preobleki, upamo, da boste odkrili resničen obraz Kristusa Dobrega pastirja, ki je tudi sam kot nedolžna žrtev vaš sobrat v trpljenju.
Kakšna je korist od tega, da so skupaj žrtve duhovniških zlorab in tiste, ki so jih zlorabili v sorodstvenem sistemu ali drugih institucionalnih okoljih?
Ljudje, ki so doživeli zlorabo s strani duhovnikov, so poročali, da jim je bilo v veliko pomoč, ker so slišali številne zgodbe tistih, ki so zlorabo doživeli v družini ali drugje. Pripovedujejo, da je bil to zelo močan dejavnik pri poglabljanju zavedanja, kdo je “žrtev”, poleg tega jim je pomagalo na poti iz jeze in besa k lastnemu žalovanju in ozdravljenju.
Zakaj so na duhovnih vajah skupaj moški in ženske? Ali ne bi morali imeti ločenih programov? Ob tem se ne počutim varno.
Zelo skrbno pazimo, da pripravimo varno in podpirajoče okolje za vsakogar, ki se se udeleži duhovnih vaj. Imamo skupen cilj: ozdravljenje od ran zaradi zlorabe. Ko ženske in moški na duhovnih vajah skupaj napredujejo, ugotovijo, da imajo kot žrtve zlorabe veliko podobnih ran in enako željo po svobodi. Na tej poti odpade veliko strahu, sramu in krivde, namesto tega pa drug drugega začnejo bolj ceniti in spoštovati.
Koliko stane udeležba?
Cena udeležbe na programu je 380 eurov. To vključuje svojo sobo in polni penzion ter vse stroške programa in gradiva.
To je drago, mar ne?
Program Od bolečine k milosti ni profitni program in deluje zgolj s pomočjo donacij posameznikov. Duhovne vaje zagotavljamo za dejansko ceno ali celo pod dejanskimi stroški. Največji del stroška je namenjen plačilu doma duhovnih vaj, to je nastanitvi in hrani. Preostali del je za kritje stroškov gradiva in administracije. Našo ekipo sestavljajo posebej usposobljeni duhovniki in laiki, ki darujejo svoj čas, da nam pomagajo pri izvedbi duhovnih vaj. S tem, ko boste prisostvovali duhovnim vajam, boste prejeli okrog 40 ur posebne pozornosti do rane, ki jo je povzročila zloraba v vašem življenju. Če primerjamo ceno duhovnih vaj s 50 evri, kar je povprečna cena 50-minutne individualne psihoterapije, bi tržna vrednost duhovnih vaj znašala 2.400 evrov.